Rubriky
Cyklistika Události Zdraví a výživa Život na kolech

Jak mohou sportovní hodinky a výživové doplňky zlepšit vaši výdrž na kole

Chtěli byste zvýšit svou výdrž na kole, ale nevíte, jak na to? Odpovědí je monitoring výkonu, díky kterému můžete správně plánovat tréninky, a také regenerace organismu, na kterou se často zapomíná. Jak získat přehled o svých sportovních výkonech? Díky chytrým hodinkám. A jak regenerovat svaly efektivně? Základem je vhodná sportovní výživa.

Chytré hodinky na kolo: váš osobní trenér   

Zatímco dříve cyklisté nedali dopustit na cyklopočítače, jejichž historie sahá až do roku 1895, dnes se do popředí dostávají cyklo hodinky. Jaký je mezi tímto praktickým cyklo vybavením rozdíl?

Cyklopočítače i sportovní hodinky na kolo měří velmi podobná data, hodinky na kolo jsou však na rozdíl od cyklopočítačů využitelné i pro jiné sporty a dokáží také změřit řadu dodatečných zdravotních dat. Uvažujete o pořízení chytrých hodinek na kolo i vy? Zaměřte se zejména na tyto funkce:

 • Monitorování srdečního tepu,
 • měření spálených kalorií a výdeje energie,
 • sledování vzdálenosti a rychlosti,
 • GPS a záznam trasy.
Chytré cyklohodinky Garmin. Zdroj: Pulsmetry.cz

Jak chytré hodinky pro cyklisty monitorují a podporují výkon?

Sportovní hodinky monitorují a podporují výkon hned v několika směrech. Díky tomu, že zaznamenávají vaše sportovní aktivity, umožňují přesně sledovat pokroky a také plánovat následující tréninky tak, aby byly co možná nejefektivnější.

Chytré hodinky vás také upozorní na splnění stanovených cílů, čímž pomáhají dodržovat tréninkový plán. Pokud patříte k soutěživým typům, oceníte i možnost sledovat aktivity svých přátel, které vás budou motivovat k lepším a lepším výkonům.

Měření tepové frekvence

Jednou z možností, jak prostřednictvím chytrých hodinek na kolo podpořit svůj cyklistický výkon, je monitorování srdečního tepu, které je dnes nedílnou součástí většiny modelů chytrých hodinek. Díky měření srdeční frekvence během jízdy na kole můžete upravit intenzitu tréninku tak, abyste dosáhli vytyčených cílů.

Pokud se například při jízdě na kole zaměříte na vyšší zónu tepové frekvence, můžete zlepšit svou vytrvalost a sílu. Je vaším cílem hubnutí? Pak se zaměřte na nižší zónu tepové frekvence, tzv. aerobní trénink. Měření tepové frekvence vám může pomoci také tím, že vám poskytne cenné informace o tom, jak dobře se vaše tělo zotavuje po tréninku.

Výživové doplňky v cyklistice

Při vytrvalostních aktivitách, ke kterým kromě cyklistiky patří také například běh nebo jízda na kolečkových bruslích, dochází k vyčerpání určitých živin, jež pochopitelně může negativně ovlivnit sportovní výkon. Jak této komplikaci předejít? Tím, že se kromě vhodného jídelníčku zaměříte také na správnou volbu výživových doplňků.

K nejpoužívanějším výživovým doplňkům stravy pro cyklisty se řadí následující:

 • Protein a omega-3 mastné kyseliny (podpora regenerace ve sportu),
 • sacharidy (zdroj energie),
 • kofein a nitráty (zlepšení výkonu),
 • elektrolyty (hydratace),
 • BCAA (oddálení únavy),
 • kloubní výživa (správná funkce pohybového aparátu),
 • vitamíny a minerální látky – vitamíny D, C, E, B1, B3, B6, B12, vápník, hořčík, selen, zinek (podpora imunity).
Vyvážená strava a výživové doplňky jsou klíčem k regeneraci po tréninku

Jak výživové doplňky podporují regeneraci svalů a zlepšují výdrž?

Vhodná strava a správná volba výživových doplňků je pro cyklisty důležitá hned z několika důvodů – přispívá ke snížení rizika zranění, snížení únavy a také podporuje regeneraci a výkon při sportu.

 • Na podporu regenerace svalů mají zásadní vliv proteiny, které jsou jednou ze tří makroživin potřebných pro optimální výkon při cyklistice.
 • Při regeneraci po tréninku hraje významnou roli i hydratace. Při jízdě na kole dochází nejen ke ztrátě tělesné vody, ale také specifických minerálních látek neboli elektrolytů. Proto jsou ideální formou hydratace pro sportovce nápoje s elektrolyty.
 • V neposlední řadě je třeba dbát na dostatečný příjem vitamínů a minerálů. Proč jsou důležité? Pomáhají vytěžit maximum ze zmíněných bílkovin a vitamíny se podílejí na uvolňování hormonů nezbytných pro regeneraci svalů.

Jezděte na kole chytře

Jak z výše uvedených odstavců vyplývá, chytré hodinky jsou spolu s výživovými doplňky cestou, jak zvýšit svůj výkon při sportu. Kromě toho vám také mohou pomoci s celkovou změnou životního stylu, a to nejen díky monitorování základních údajů, jako je počet spálených kalorií apod.

Řadu modelů chytrých hodinek, například sportovní hodinky značky Garmin, je totiž možné propojit s aplikacemi, jež hlídají vyvážené složení stravy nebo poměr denního energetického příjmu a výdaje (např. aplikace MyFitnessPal nebo Kalorické tabulky). Pokud i vy chcete vytěžit z tréninků na kole maximum, zaměřte se na správnou výživu, dostatečnou regeneraci a hydrataci a využívejte chytré funkce, které přinášejí sportovní hodinky.

About The Author

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *