Rubriky
Běhání Cyklistika Cyklojízda Zdraví a výživa Život na kolech

Jak vybrat funkční oblečení na sport

Z posledních výzkumů vyplývá, že alespoň jednou měsíčně sportuje 62 % Čechů. Patříte k milovníkům sportu i vy a chcete z pohybu vytěžit maximum a co nejvíce si ho užít? V tom případě byste měli věnovat velkou pozornost výběru oblečení na sport. Proč je správné sportovní oblečení tak důležité a jak ho vybírat s ohledem na druh sportu a roční období?

Proč je důležité mít při sportu vhodné oblečení?

Nošení vhodného oblečení během sportovních aktivit je důležité hned z několika hledisek. Jednou větou by se dalo říci, že správné sportovní oblečení dokáže zlepšit váš výkon, snižuje riziko poranění a zvyšuje požitek ze sportu. Pojďme se na výhody vhodného oblečení na sport podívat ještě blíže.

Přináší komfort při sportu

Materiál sportovního oblečení je navržený tak, abyste se v něm cítili co nejpohodlněji a aby vás během tréninku udržovalo v suchu. To vše díky tomu, že speciální materiál odvádí pot. Sportovní oblečení kombinací vhodného střihu a materiálu navíc umožňuje hýbat se v plném rozsahu.

Zabraňuje poranění

Některé sporty, jako je například běhání nebo cyklistika, jsou spojeny s vyšším rizikem poranění. I na to opět výrobci myslí a oblečení vybavují prvky, které chrání před případným zraněním.

Zvyšuje sebevědomí

Je nesporným faktem, že když se vám bude oblečení na sport líbit a padne vám jako ulité, budete se v něm také dobře cítit a vzroste vaše sebevědomí.

Jaké důsledky může mít nesprávné oblečení na sport?

O výše zmíněné výhody můžete přijít, pokud si místo sportovního oblečení obléknete nesportovní kousky, které máte zrovna po ruce. Nevhodné oblečení vám může pokazit radost z pohybu tím, že se v něm hned v prvních minutách zapotíte, bude vám padat nebo se vám bude zařezávat, případně vám v něm bude příliš horko či zima.

Zásady správného výběru sportovního oblečení

Jak získáte jistotu, že sportovní obuv a oblečení vyberete správně? Tím, že se při výběru budete držet několika zásad. V první řadě vždy dávejte přednost kvalitnímu značkovému sportovnímu oblečení.

Vždy volte pouze takové kusy oblečení, ve kterých se cítíte pohodlně a nikde vás netlačí. Sportovní oblečení by mělo být vždy funkční a volit byste ho měli i s ohledem na design. Pokud se vám totiž sportovní outfit bude líbit, bude vás motivovat k lepšímu výkonu.

Oblečení na jógu musí být pohodlné a elastické

Na co se zaměřit při oblékání na sport vevnitř?

Sportovní oblečení by se mělo samozřejmě volit s ohledem na to, jestli budete sportovat vevnitř nebo venku. Nejdříve se podíváme na oblečení na vnitřní sporty.

Pánské sportovní oblečení

Mezi základní kousky sportovního šatníku na vnitřní sporty pro muže patří sportovní tričko nebo tílko a sportovní kalhoty nebo kraťasy. Podcenit byste neměli ani výběr pohodlného spodního prádla a případně také sportovních ponožek a sálové obuvi.

Dámské sportovní oblečení

Ženy vevnitř obvykle cvičí ve sportovním tričku nebo tílku. Kromě sportovních kraťas jsou velmi oblíbené i dámské legíny. Opět je vhodné sáhnout po komfortním spodním prádle, obzvláště byste se měli zaměřit na vhodnou volbu sportovní podprsenky, která poskytuje oporu při dynamickém pohybu.

Volba podle druhu sportu

Zatímco v případě některých vnitřních sportů je vhodné upnuté oblečení, v případě jiných je vhodnější oblečení volné. Například oblečení na jógu musí být zejména perfektně obepnuté a elastické, aby při pohybu nepřekáželo. Při posilování musí zase oblečení dobře odvádět pot. Vždy proto oblečení vybírejte s ohledem na to, jaký sport preferujete.

A na co se zaměřit při oblékání na sport venku?

I u oblečení na sportování venku platí, že by se mělo vybírat podle druhu sportu. Například sportovní oblečení na kolo má prodloužená záda, bývá obepnuté a z důvodu bezpečnosti je opatřené reflexními prvky. Při běhání nebo turistice oceníte zejména kvalitní běžecké legíny, které nikde netlačí a umožňují plný rozsah pohybu i při závěrečném strečinku. Na druhou stranu třeba oblečení na in-line brusle není až tak specifické, ale vždy by mělo být doplněné o chrániče.

V chladnějším počasí je důležité správné vrstvení oblečení

Vybírejte oblečení s ohledem na roční období

V případě oblečení na venkovní sporty je základem u žen i u mužů funkční spodní prádlo. To, kolik vrstev bude po spodním prádle následovat, by mělo určovat počasí.

Odborníci radí se vždy na sportovní aktivitu obléknout tak, jako by bylo o 10 °C více, než doopravdy je. V případě chladnějšího počasí je třeba sportovní oblečení správně vrstvit. Po spodním prádle by mělo následovat tílko, tričko a kalhoty či šortky. Další vrstvu by měla tvořit funkční mikina nebo fleecové oblečení. Následující vrstvy, například v podobě softshellových bund, slouží jako ochrana proti dešti, větru nebo mrazu.

Při sportu není důležité jen správné oblečení

Kromě správného výběru sportovního oblečení a sportovní obuvi vám cvičení zpříjemní také nejrůznější cvičební pomůcky, posilovací stroj nebo chytré sportovní hodinky.

Všestranná balanční podložka TUNTURI

Doplňky a cvičební pomůcky

Při správné volbě sportovních doplňků a cvičebních pomůcek si můžete vytvořit i u sebe doma svou vlastní posilovnu nebo alespoň posilovací koutek. Mezi praktické a všestranné vybavení domácí posilovny patří zejména podložky na cvičení, posilovací gumy, činky, balanční pomůcky nebo třeba gymnastické míče.

Chytré hodinky

Takřka při každém sportu oceníte chytré hodinky, které jsou spojeny s celou řadou jak sportovních, tak i nesportovních funkcí. Mezi základní sportovní funkce smart hodinek patří zejména měření vzdálenosti a spálených kalorií, měření tepové frekvence nebo sledování kvality spánku. Některé modely jsou vybaveny i pokročilejšími funkcemi, například v podobě výpočtu doby zotavení po sportu nebo funkcí vytvoření tréninkového plánu na míru.

Trenažéry

Pokud se chcete sportu věnovat za každého počasí, rozhodně stojí za to zvážit i pořízení fitness trenažérů, ať už v podobě těch běžeckých, cyklistických nebo třeba eliptických a veslovacích. V případě, že chcete budovat svalovou hmotu, ve vaší domácí posilovně se zaručeně neztratí ani posilovací věže a lavice nebo praktické stojany na činky a závaží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *