Rubriky
Cyklistika Život na kolech

Jak vybrat chytré hodinky na kolo?

Trávíte na kole hodně času? A chcete mít dokonalý přehled o ujetých kilometrech nebo třeba o tom, v jaké nadmořské výšce se zrovna nacházíte? Pak jistě oceníte chytré hodinky na kolo, které přináší celou řadu praktických funkcí. Ty oceníte nejen na kole, ale také třeba při běhu nebo dalších sportovních aktivitách.

Proč si pořídit chytré hodinky na kolo

Chytré hodinky na kolo, které se někdy označují také jako sportovní hodinky nebo sporttestery, jsou vytvořeny na míru všem, kteří chtějí mít dokonalý přehled o svých sportovních aktivitách. V podstatě by se dalo říci, že zastupují roli osobního trenéra. Jsou určeny k měření více hodnot zároveň a mají celou řadu funkcí, které cyklisté ocení.

Jaké jsou typy chytrých hodinek?

Na trhu jsou nyní k dostání sportovní hodinky na plavání, pro multi sport, na golf i pro horolezce. Sporttestery pro cyklistiku se od ostatních sportovních hodinek s GPS odlišují zejména tím, že mají větší displej s lepší čitelností a obvykle bývají vybavené cyklomapami České republiky a dalších evropských zemí. K dostání jsou pánské, dámské i dětské chytré hodinky na kolo.

Chytré hodinky na kolo pro děti

Jak už jsme nastínili, na trhu jsou samozřejmě k dostání také dětské hodinky na kolo s GPS, které dětem jízdu na kole ještě zpříjemní a navíc je motivují k tomu, aby trávily čas na čerstvém vzduchu. Stejně jako hodinky na kolo pro dospělé, i ty dětské nabízejí celou řadu užitečných funkcí a pyšní se designem, díky kterému nebudou děti chtít dát chytré hodinky z ruky.

TIP: GARMIN FORERUNNER 35

Malé, lehké GPS hodinky s optickým měřením tepu na zápěstí ruky jsou díky svým rozměrům vhodné pro ženy i děti. Jsou dostupné ve čtyřech atraktivních barevných provedeních a jsou vhodné na běh, kolo, chůzi i kardio.

Motivujte své děti k pohybu na čerstvém vzduchu.

Na co se při výběru zaměřit?

Podle čeho hodinky na kolo vybírat, aby naplnily vaše představy? V první řadě se zaměřte na tvar a velikost displeje, aby pro vás byly zobrazené údaje čitelné. Zajímejte se také o typ displeje (P-OLEd displej, TFT displej nebo AMOLED displej). Vybírejte i podle materiálů, ze kterých jsou hodinky vyrobeny, výdrže baterie, ceny a zejména podle množství a pokročilosti funkcí. Jistě vám také v případě nepříznivého počasí přijde vhod, když budou hodinky voděodolné.

Jaká je cena sportovních hodinek na kolo?

Nejlevnější sportovní hodinky na kolo pořídíte již do 1000 Kč, musíte však počítat s omezeným množstvím funkcí i nízkou výdrží baterie. Dražší modely, určené zejména pro sportovce pohybující se v náročnějších podmínkách, stojí od 10 000 Kč výše, setkat se můžete i s modely za 30 000 Kč. Cena se odvíjí zejména od toho, jak jsou hodinky zpracované a co všechno umí.

TIP: GARMIN TACTIX DELTA PRO SOLAR SAPPHIRE

Náročnější sportovci ocení taktické chytré hodinky s GPS, solárním nabíjením a safírovým sklem. Hodinky s odolností dle vojenských norem kombinují sportovní, outdoorové a speciální taktické funkce, kromě toho se dají využít i na každodenní nošení.

Co by měly hodinky umět?

 Při výběru cyklo sporttesterů se zaměřte zejména na tyto funkce:

  • Měření tepové frekvence (k dostání jsou sporttestery s hrudním pásem nebo s měřením na zápěstí),
  • senzory.

Chytré hodinky na kolo mohou být vybaveny celou řadou senzorů. Jedná se o GPS senzor, kompas, tachometr, akcelerometr, výškoměr, teploměr a již zmíněný měřič tepu. GPS senzor vám umožní zaznamenávat trasu a oceníte ho i ve chvíli, kdy se při sportu ztratíte. Využijete ho nejen při jízdě na kolech, ale také běhu, chůzi nebo běžkování. Jaké údaje díky chytrým hodinkám získáte? 

  • Měření rychlosti, vzdálenosti a záznamy tras
  • Údaje o spálených kaloriích
  • Krokoměr
  • Měření času
  • Monitoring spánku
  • Notifikace a propojení s telefonem
  • Budík
  • Konektivita (Bluetooth, Wi-Fi, USB)

TIP: GARMIN FENIX6 GLASS

Mezi cyklisty jsou velmi oblíbené například sportovně všestranné hodinky s GPS GARMIN FENIX6 GLASS, které se vyznačují řadou praktických funkcí i jedinečným vzhledem, díky kterému je využijete nejen při sportu. Hodinky jsou vodotěsné, umožňují bezkontaktní platby Garmin Pay a v režimu chytrých hodinek baterie vydrží dva týdny.

Při výběru chytrých hodinek se zaměřte zejména na funkce. Zdroj: Pulsmetry.cz

Jak chytré hodinky nosit?

Hodinky na kolo, stejně jako klasické hodinky, můžete samozřejmě nosit na ruce. Pokud však během cesty chcete pohodlně kontrolovat najeté kilometry nebo další údaje, můžete si pořídit praktický držák na kolo, a hodinky tak mít stále na očích. Jedinou nevýhodu je, že hodinky nebudou moci měřit váš tep. To však snadno vyřešíte hodinkami s hrudním pásem.

TIP: Držák na kolo pro hodinky Garmin

Držák na kolo pro sportovní a outdoorové hodinky značky Garmin snadno k řídítkům uchytíte pomocí rychloupínacích pásků nebo stažením řemínku hodinek kolem držáku. Držák je vhodný pro všechny hodinky značky Garmin.

Aplikace pro cyklisty, které vám přijdou vhod

Při jízdě na kole jistě oceníte také praktické mobilní cyklo aplikace. Jaké si stáhnout do svého telefonu?

Aplikace Strava

Španělská mobilní aplikace Strava slouží k záznamu a analýze cyklistických i běžeckých sportovních výkonů. Aplikace umožňuje sledovat podrobnou cyklo mapu trasy a nabízí přehledně zpracované statistiky. Velké oblibě se těší zejména možnost porovnávat sportovní výkony s dalšími uživateli ve vybraných úsecích trasy. Aplikace, která je oblíbená mezi amatérskými i profesionálními sportovci, je velmi přehledná a podporuje zařízení se systémem Android i iOS a je kompatibilní i s přístroji známých značek Garmin nebo Suunto.

Aplikace Viewranger

Aplikace Viewranger je vhodná pro všechny cyklisty, kteří rádi objevují nová místa a jezdí do hor a do lesů. V aplikaci je totiž možné vytvářet a sdílet vlastní trasy nebo si trasy stáhnout od ostatních. Stejně tak je možné sdílet cestu s vybranými přáteli.

Aplikace Cycler

Aplikace Cycler cyklistům přináší spolehlivou navigaci a trasy pro kolo s možností upozornění na riziková místa na trase. Aplikace také umožňuje dělat záznamy tras a hodnotit absolvované trasy, získá si vás i hlasovou turn-by-turn navigací.

Aplikace Windy

Pokud se chystáte na vyjížďku na kole, je dobré nejen vědět, jakou trasou se vydat, ale také na jaké počasí se připravit. S tím vám pomůže aplikace Windy, která poskytuje detailní meteorologické informace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *