Jízda na kole je spojená s celou řadou benefitů pro tělo i mysl. Přispívá k psychické pohodě, udržuje nás fit, a navíc můžete díky kolu ušetřit na dopravě. Aby však byla jízda pohodlná a také bezpečná, je třeba dodržovat několik pravidel a mít správnou výbavu. Pojďme se společně podívat na bezpečnostní zásady jízdy na kole a přiblížit si oblíbené technologické pomocníky cyklistů.
Desatero bezpečné jízdy na kole
Z policejních statistik vyplývá, že se v Česku zvyšuje počet cyklistů a s tím i bohužel počet dopravních nehod s účastí cyklisty. Například v roce 2022 jich policie řešila 2 826. Co tedy udělat proto, abyste minimalizovali riziko nehody? Řídit se cyklistickým desaterem.
- Dbejte na dobrý stav kola a noste helmu
Před tím, než šlápnete do pedálů, zkontrolujte, jestli vám svítí světla, brzdí brzdy a prohlédněte i další části kola. Na kole vždy noste helmu bez ohledu na věk, a to i přesto, že není v Česku pro dospělé součástí povinné výbavy.
- Buďte na cestě dobře vidět
Zejména v noci a za špatné viditelnosti je zcela klíčové, abyste byli dobře vidět. Kolo vybavte kvalitními světly a odrazkami a ideálně si pořiďte i cyklistické oblečení s reflexními prvky.
- Před jízdou nepijte alkohol
V České republice platí nulová tolerance jak pro řidiče aut, tak i pro cyklisty. Nenechte se tedy před cestou nebo během ní zlákat představou vychlazeného piva nebo jiného alkoholu.
- Cestu dobře naplánujte
Pokud plánujete výlet po neznámých cestách, dopředu se seznamte s tím, kudy pojedete, podívejte se také na předpověď počasí.
- Sledujte své okolí
Zejména na rušných cestách pozorně sledujte, co se okolo vás děje a podobně jako při jízdě za volantem předvídejte chování ostatních účastníků silničního provozu.
- Jezděte na pravé straně silnice
Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích musí cyklisté jezdit na pravém okraji komunikace. Pokud jedete v několika lidech, jeďte za sebou.
- Využívejte cyklostezky
Pokud je to možné, využívejte cyklostezky, cyklotrasy a pruhy určené pro cyklisty.
- Buďte ohleduplní
Svou jízdou neohrožujte ani neomezujte ostatní cyklisty ani chodce.
- Dodržujte dopravní předpisy
I cyklisté se stejně jako řidiči aut musí řídit všemi dopravními značkami a pravidly provozu.
- Dávejte si pozor na mrtvý úhel
K nehodám na kole může vést takzvaný mrtvý úhel, tedy místo, kde nemůže řidič auta spatřit cyklistu. Berte ho tedy v potaz.

Co je součástí povinné výbavy kola?
Nedílnou součástí bezpečné jízdy je povinná výbava kola. K povinné výbavě patří:
- dvě na sobě nezávislé účinné brzdy,
- oranžové odrazky na paprscích kol,
- zadní odrazka červené barvy,
- oranžová odrazka na obou stranách pedálu a přední odrazka bílé barvy.
K vybavení pro jízdu za snížené viditelnosti se řadí zadní svítidlo červené barvy a přední světlomet s bílým světlem. Mimo to existuje i seznam doporučeného vybavení, jehož součástí je přilba, reflexní prvky, zámek, cyklistické brýle, zvonek, blatníky a kryt řetězu.
Cyklističtí pomocníci: Cyklopočítače vs. chytré hodinky
K nejoblíbenějším technologickým pomocníkům cyklistů se dnes řadí cyklistické počítače a chytré hodinky. Jaké jsou mezi těmito zařízeními rozdíly a jaké jsou jejich výhody?
Cyklopočítače
Cyklopočítače neboli tachometry na kolo slouží k měření základních parametrů jízdy na kole. Jedná se například o měření průměrné, maximální nebo aktuální rychlosti, měření celkových ujetých kilometrů nebo měření spálených kalorií.
Kromě klasických computerů na kolo se základními funkcemi můžete zvolit i cyklopočítače s GPS navigací, případně navigace s funkcí cyklopočítačů. Oblíbenou volbou cyklistů jsou například cyklocomputery Sigma.
Hlavní výhody cyklopočítačů:
- Přesné a spolehlivé měření,
- pouze funkce potřebné pro cyklistiku,
- dlouhá výdrž baterie,
- odolnost vůči nepříznivým podmínkám,
- praktické umístění na řídítka kola.

Chytré hodinky
Základní informace o vaší jízdě vám dokážou poskytnout i chytré sportovní hodinky. Ty navíc přináší i celou řadu dalších sportovních funkcí a také univerzální, chytré funkce a v neposlední řadě i bezpečnostní funkce, jako je například detekce pádu nebo SOS tlačítko. Jsou tak vhodné i pro ty, kteří hledají zařízení vhodné i na jiné sporty a na každodenní nošení.
Hlavní výhody chytrých hodinek:
- Univerzálnost a multifunkčnost,
- spojení sportovních, chytrých a zdravotních funkcí,
- konektivita s chytrým telefonem,
- nespočet designů,
- stylový módní doplněk.
Jaké zařízení pro vás bude tím pravým?
Jak cyklocomputery tak i chytré hodinky mají svá pro a proti a výběr by se měl odvíjet od vašich preferencí a očekávání.
Obecně by se dalo říci, že jsou tachometry na kolo vhodnější pro ty, kteří si vystačí s funkcemi souvisejícími s cyklistikou. Chytré hodinky naopak ocení lidé, kteří hledají praktické zařízení nejen na cyklistiku, ale i na další sporty a každodenní nošení.