Rubriky
Cyklistika Zdraví a výživa

Bezpečná jízda na kole s moderními technologiemi

Jízda na kole je spojená s celou řadou benefitů pro tělo i mysl. Přispívá k psychické pohodě, udržuje nás fit, a navíc můžete díky kolu ušetřit na dopravě. Aby však byla jízda pohodlná a také bezpečná, je třeba dodržovat několik pravidel a mít správnou výbavu. Pojďme se společně podívat na bezpečnostní zásady jízdy na kole a přiblížit si oblíbené technologické pomocníky cyklistů.

Desatero bezpečné jízdy na kole

Z policejních statistik vyplývá, že se v Česku zvyšuje počet cyklistů a s tím i bohužel počet dopravních nehod s účastí cyklisty. Například v roce 2022 jich policie řešila 2 826. Co tedy udělat proto, abyste minimalizovali riziko nehody? Řídit se cyklistickým desaterem.

 1. Dbejte na dobrý stav kola a noste helmu

Před tím, než šlápnete do pedálů, zkontrolujte, jestli vám svítí světla, brzdí brzdy a prohlédněte i další části kola. Na kole vždy noste helmu bez ohledu na věk, a to i přesto, že není v Česku pro dospělé součástí povinné výbavy.

 1. Buďte na cestě dobře vidět

Zejména v noci a za špatné viditelnosti je zcela klíčové, abyste byli dobře vidět. Kolo vybavte kvalitními světly a odrazkami a ideálně si pořiďte i cyklistické oblečení s reflexními prvky.

 1. Před jízdou nepijte alkohol

V České republice platí nulová tolerance jak pro řidiče aut, tak i pro cyklisty. Nenechte se tedy před cestou nebo během ní zlákat představou vychlazeného piva nebo jiného alkoholu.

 1. Cestu dobře naplánujte

Pokud plánujete výlet po neznámých cestách, dopředu se seznamte s tím, kudy pojedete, podívejte se také na předpověď počasí.

 1. Sledujte své okolí

Zejména na rušných cestách pozorně sledujte, co se okolo vás děje a podobně jako při jízdě za volantem předvídejte chování ostatních účastníků silničního provozu.

 1. Jezděte na pravé straně silnice

Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích musí cyklisté jezdit na pravém okraji komunikace. Pokud jedete v několika lidech, jeďte za sebou.

 1. Využívejte cyklostezky

Pokud je to možné, využívejte cyklostezky, cyklotrasy a pruhy určené pro cyklisty.

 1. Buďte ohleduplní

Svou jízdou neohrožujte ani neomezujte ostatní cyklisty ani chodce.

 1. Dodržujte dopravní předpisy

I cyklisté se stejně jako řidiči aut musí řídit všemi dopravními značkami a pravidly provozu.

 1. Dávejte si pozor na mrtvý úhel

K nehodám na kole může vést takzvaný mrtvý úhel, tedy místo, kde nemůže řidič auta spatřit cyklistu. Berte ho tedy v potaz.

Pokud je to možné, používejte cyklostezky a cyklopruhy

Co je součástí povinné výbavy kola?

Nedílnou součástí bezpečné jízdy je povinná výbava kola. K povinné výbavě patří:

 • dvě na sobě nezávislé účinné brzdy,
 • oranžové odrazky na paprscích kol,
 • zadní odrazka červené barvy,
 • oranžová odrazka na obou stranách pedálu a přední odrazka bílé barvy.

K vybavení pro jízdu za snížené viditelnosti se řadí zadní svítidlo červené barvy a přední světlomet s bílým světlem. Mimo to existuje i seznam doporučeného vybavení, jehož součástí je přilba, reflexní prvky, zámek, cyklistické brýle, zvonek, blatníky a kryt řetězu.

Cyklističtí pomocníci: Cyklopočítače vs. chytré hodinky

K nejoblíbenějším technologickým pomocníkům cyklistů se dnes řadí cyklistické počítače a chytré hodinky. Jaké jsou mezi těmito zařízeními rozdíly a jaké jsou jejich výhody?

Cyklopočítače

Cyklopočítače neboli tachometry na kolo slouží k měření základních parametrů jízdy na kole. Jedná se například o měření průměrné, maximální nebo aktuální rychlosti, měření celkových ujetých kilometrů nebo měření spálených kalorií.

Kromě klasických computerů na kolo se základními funkcemi můžete zvolit i cyklopočítače s GPS navigací, případně navigace s funkcí cyklopočítačů. Oblíbenou volbou cyklistů jsou například cyklocomputery Sigma

Hlavní výhody cyklopočítačů:

 • Přesné a spolehlivé měření,
 • pouze funkce potřebné pro cyklistiku,
 • dlouhá výdrž baterie,
 • odolnost vůči nepříznivým podmínkám,
 • praktické umístění na řídítka kola.
Chytré hodinky jsou oblíbeným doplňkem všech cyklistů

Chytré hodinky

Základní informace o vaší jízdě vám dokážou poskytnout i chytré sportovní hodinky. Ty navíc přináší i celou řadu dalších sportovních funkcí a také univerzální, chytré funkce a v neposlední řadě i bezpečnostní funkce, jako je například detekce pádu nebo SOS tlačítko. Jsou tak vhodné i pro ty, kteří hledají zařízení vhodné i na jiné sporty a na každodenní nošení.

Hlavní výhody chytrých hodinek:

 • Univerzálnost a multifunkčnost,
 • spojení sportovních, chytrých a zdravotních funkcí,
 • konektivita s chytrým telefonem,
 • nespočet designů,
 • stylový módní doplněk.

Jaké zařízení pro vás bude tím pravým?

Jak cyklocomputery tak i chytré hodinky mají svá pro a proti a výběr by se měl odvíjet od vašich preferencí a očekávání.

Obecně by se dalo říci, že jsou tachometry na kolo vhodnější pro ty, kteří si vystačí s funkcemi souvisejícími s cyklistikou. Chytré hodinky naopak ocení lidé, kteří hledají praktické zařízení nejen na cyklistiku, ale i na další sporty a každodenní nošení.

About The Author

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *