Rubriky
Cyklistika Cyklojízda Elektronika

Jak vybrat cyklopočítač pro městské jízdy: Průvodce pro začátečníky

Věděli jste, že je v Kodani pětkrát více kol než aut? Obyvatelé Dánska totiž moc dobře vědí, že jízda na kole po městě je prospěšná pro naše zdraví, a navíc je tento způsob přepravy šetrný k přírodě. Plánujete i vy jezdit napříč městem na kole? Pořiďte si cyklopočítač, který vám jízdu zpříjemní.

Co je to cyklopočítač?

Cyklopočítač neboli cyklocomputer či cyklistický tachometr patří k jedněm z nejoblíbenějších cyklistických zařízení. Tento praktický pomocník na kolo ukazuje a zaznamenává důležité statistiky o jízdě. K jeho základním funkcím patří měření maximální a průměrné rychlosti, zobrazení doby jízdy a počtu ujetých kilometrů. Pokročilejší modely však mohou nabídnout ještě mnohem více funkcí.

Proč při jízdách městem oceníte cyklocomputer?

Cyklistické počítače nejsou ani zdaleka určené pouze pro profesionální cyklisty nebo pro ty, kteří zdolávají dlouhé trasy. Cyklopočítač oceníte i v případě, že na kole jezdíte pouze v rámci města. Díky tomuto zařízení totiž získáte dokonalý přehled o tom, kolik kilometrů denně najezdíte nebo jak se zlepšuje váš výkon z hlediska průměrné rychlosti.

Městská cyklistika je prospěšná pro vaše zdraví i životní prostředí

Důležité funkce cyklistického počítače

Mezi základní funkce cyklo tachometru patří ukazatel času a data, aktuální a průměrná rychlost, ujetá vzdálenost a čas jízdy.

Dražší modely mohou být vybavené také pokročilejšími funkcemi, k nimž patří měření okolní teploty a tlaku, měření tepové frekvence (obvykle vyžaduje senzory na řídítkách nebo doplňkový hrudní pás), kadence šlapání, spálené kalorie nebo režim více kol.

Nesmíme zapomínat ani na modely s funkcemi pro náročné. O jaké funkce se jedná? O mapy, GPS navigaci, Bluetooth, WiFi a další.

Jak vybrat správný model?

Vzhledem k tomu, že je dnes na trhu široká nabídka cyklocomputerů, není úplně jednoduché se v ní orientovat. Není také možné jednoznačně říci, který cyklistický počítač je nejlepší. Jeho výběr by se totiž měl odvíjet od individuálních potřeb každého cyklisty. Existuje však několik parametrů, které byste měli vždy vzít při výběru v potaz.

Drátový, nebo bezdrátový cyklocomputer?

V první řadě je dobré si promyslet, zda dáte přednost drátovému, nebo bezdrátovému modelu. Výhodou drátového cyklopočítače je nižší cena a okamžitý přenos. Nevýhodou je však obtížnější instalace a skutečnost, že se kabel může časem poškodit. S bezdrátovým cyklopočítačem je tedy spojená snadnější instalace a zpravidla mívá i více funkcí. Nevýhodou je ale jeho vyšší cena a přenos s malým zpožděním.

Funkce

Hlavním důvodem, proč si cyklistický počítač pořídit, jsou pochopitelně jeho funkce. Jak už jsme zmínili výše, setkáte se základními i pokročilými funkcemi a také funkcemi pro náročné. Výběr by se tak měl odvíjet od toho, jaké funkce od cyklistického počítače očekáváte. Obecně platí, že čím více funkcí zařízení má, tím je dražší. Cyklocomputer s GPS a výškoměrem lze využít i jako navigaci.

Displej

V souvislosti s displejem se zaměřte nejen na jeho velikost, ale také na to, zda je podsvícený. Podsvícení vám přijde vhod při jízdě za šera. Setkat se můžete jak s modely s tlačítkovým, tak i s dotykovým displejem. U cyklocomputerů obvykle bývá displej černobílý.

Značka

Pokud hledáte kvalitní cyklistický počítač, doporučujeme se vyhnout těm ze supermarketů, jejichž kvalita zpravidla bývá nízká. Krok vedle naopak neuděláte, pokud vsadíte na cyklistické počítače osvědčených výrobců, ke kterým patří například cyklocomputery Sigma nebo Garmin.

Špičkové cyklocomputery Sigma nabízejí pokročilé funkce pro náročné. Zdroj: Pulsmetry.cz

Cena

Základní modely cyklopočítačů pořídíte už za několik set korun, v nabídce jednotlivých výrobců však najdete modely s cenou i přes 5 000 Kč. Za zlatou střední cestu je tedy možné považovat cyklistické počítače s cenou okolo 2 000 Kč.

Instalace a nastavení

Instalace počítače na kolo se liší na základě toho, jestli se jedná o drátový nebo bezdrátový model. Instalace bezdrátového tachometru je velmi snadná, drátové modely však vyžadují precizní instalaci, aby zařízení fungovalo tak, jak má. Při zakoupení nového cyklocomputeru je potřeba provést základní nastavení podle pokynů výrobce.

Užitečné tipy pro používání počítače na kolo

Před tím, než začnete cyklopočítač používat, doporučujeme si pročíst návod, ve kterém se mimo jiné dozvíte, jaké funkce vaše zařízení nabízí. I když jste si cyklistický počítač vybrali zejména kvůli několika konkrétním funkcím, v budoucnosti možná oceníte i jeho další funkce. Cyklocomputer je velmi užitečné zařízení, jak na dlouhé cesty napříč zemí, tak i na jízdu po městě. Pomůže vám sledovat vaši aktuální kondici a bude vás motivovat k ještě lepším výkonům.

About The Author

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *