Rubriky
Cyklistika Trasy

Z Ostravy do Beskyd

Cyklotrasa Landek – Ostrava Hrušov – Slezská Ostrava – Vítkovice – OV Kunčice – Vratimov – Paskov – Sviadnov – FM – Hodoňovice – Frýdlant nad Ostravicí – Ostravice (51,5 km) je na převážné většině úseků opatřena asfaltovým kobercem. V úseku přes město Frýdek – Místek tvoří povrch zámková dlažba, což možná některé vyznavače in – line bruslení může odradit.

Vybudování cyklotrasy si nejvíce “žádaly” hlavně úseky kolem řeky Ostravice mezi Ostravou – centrem a Ostravou – Hrabovou a zejména mezi Vratimovem a Frýdkem – Místkem. Kolem řeky Ostravice bylo sice možné projíždět, ale stezka měla hodně kamenitý charakter. V některých úsecích dokonce měla jen podobu úzkého chodníčku, který si těžce protínal cestu mezi kořeny stromů. Cyklista tak měl na výběr: buď pojede bezpečně v klidu hrbolatým terénem a nebo se dá všanc poměrně hustému automobilovému provozu po souběžných komunikacích. Řešení tohoto dilema je již díky této cyklotrase naštěstí minulostí. Kdo má zájem, může si vyzkoušet, jak se stezka povedla a jak to po ní hladce “odsýpá”. Zejména o víkendech bývá cyklotrasa značně využívána. Stane se, že vám v rychlejší jízdě budou trošku překážet jezdci na in – line bruslích, ale za to pohodlí bezpečné jízdy to stojí se sem vydat.

Co pěkného lze na trase vidět? Landek mluví sám za sebe. Krásné místo s hornickou tématikou se spoustou zajímavostí pro děti i dospělé. Kousek dál na trase potkáme soutok řeky Odry a Ostravice. Prohlédnout si jej můžeme i z druhé strany, hned po tom, jak přejedeme v Koblově přes silniční most na opačný břeh. Po něm bude vést cyklostezka až do Paskova. Už ale od svého počátku v Landeku si jistě všimneme, jakými klidnými místy trasa vede.

Ruch krajského města pak zaregistrujeme až přejezdem pod silnicí mezi Přívozem a Hrušovem, ale ten chvilkový lomoz nad hlavami nám vadit nebude. Pomalu se dostáváme do centra Ostravy a kupodivu ani zde nebudeme mít ubráno z pohodlí bezpečné jízdy na kole, neboť cyklotrasa má vybudovanou svou komunikaci po nábřeží Ostravice. Zejména o slunečních dnech působí okolí Sýkorova mostu hodně fotogenicky. Spousta zeleně a barevné fasády historických domů v ničem nepřipomínají, že se Ostravě kdysi říkalo černé město. Kousek za centrem se dostaneme k soutoku řek Ostravice a Lučiny a jen pár metrů dále na nás čeká obnovený ostravský hrad. Po projetí smyčky mezi tramvajovými kolejemi, pohledem z vysokého břehu nad řekou, opustíme Ostravu.

Po hrázi, ze které je po většinou času dobře vidět na řeku Ostravici se přesuneme až do Vratimova, kde nás jistě zaujme moderní stavba jezu a kousek nad mostem prima zastávka na občerstvení “Coolárna”. Sezónní občerstvení je zaměřeno primárně na cyklisty, o čemž svědčí také zdejší půjčovna kol. Mimo jiné je vybavena elegantními typy tamdemových dvojkol, klidně si je můžete jen tak z recese vyzkoušet. 

Co nás čeká dál? Pěkná rovinka lesem mezi Vratimovem a Paskovem, zejména na jaře vám zde jistě do nosu udeří vůně medvědího česneku, kterému se tady nebývale daří. O něco výše, v Paskově, pár desítek metrů za vlakovým nádražím, dojedeme k pěknému esíčku.

Je trošku prudké, ale krátké. (20m?) Kdyby nám uprostřed něj náhodou došly síly i zde je akorát po ruce další občerstvení “Na Balkáně”. Poté přejedeme po silničním mostě na druhou stranu řeky. Nemusíme nutně po silnici, i na chodníku je dost místa a chodci se zde vyskytují spíše sporadicky. Za mostem, hned u prvního splavu proti proudu, nás čeká další občerstvení s odpočinkovou zónou pro děti. Rostoucího zájmu cyklistů o tuto cyklostezku neváhají využít lidé s podnikavým duchem, takže míst, kde se lze na cestě do Beskyd zastavit, dát si něco dobrého, valem přibývá. A o tom, že nemyslí jen na dospělé, ale ve velké míře i na ty nejmenší, svědčí mnohé “dětské koutky”.

Tyhle “koutky” jsou vlastně na každé ze zmíněných občerstvovacích zastávek. Jako přes kopírák je to i při průjezdu městem Frýdek – Místek. Ani zde nepoznáte, že jedete centrem města, tak dobře je cyklostezka vedena kolem řeky. Na mnoha místech celé trasy se nabízí řada příležitostí přerušit jízdu a dát odpočinout nohám u některého ze splavů na řece Ostravici.

Za všechny místa bych rád vypíchnul “ostravické peřeje” v lokalitě obce Ostravice. Posezení u peřejí poskytne tu nej prima pohodu pro náš organizmus. Když už dojedeme až do Ostravice, bylo by zahodno zakončit cyklovýlet výjezdem na hráz přehrady Šance. Toto místo má hodně příjemnou atmosféru, byť tam někdy dost fouká, pohled na zelenou vodní hladinu, vlnící se mezi horami stojí za to.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *