Rubriky
Běhání Cyklistika Události

Jak sportovat v době koronaviru?

Sluneční paprsky a modré nebe nad hlavou nás přímo nutí k dlouhým procházkám, joggingu nebo projížďce na kole. Jak sportovat při koronaviru?

Jaro je perfektní doba na sportování. Sluneční paprsky a modré nebe nad hlavou nás přímo nutí k dlouhým procházkám, joggingu nebo projížďce na kole. Tedy, pokud nás zrovna neohrožuje něco jako pandemie. I přes současnou situaci si však lze jaro pořádně užít a najít ty správné sportovní aktivity. Přečtěte si, jak můžete sportovat v období koronavirové pandemie.

Vliv sportu na zdraví

Various Leisure-Time Physical Activities Associated With Widely Divergent Life Expectancies: The Copenhagen City Heart Study [1]. To je název dánské studie, která sledovala fyzickou aktivitu účastníků ve volném čase.

Porovnávala skupinu se sedavým režimem se skupinou provádějící konkrétní sport. Studie probíhala pětadvacet let u 8577 obyvatel města Kodaně a sledovala úmrtnost a délku života v obou skupinách.

Jak sportovat při koronaviru? Který sport vám přidá několik let navíc? Obrázek z webu vitalia.cz [5]
Obrázek z webu vitalia.cz [5]

Češi zůstávají v kondici i během pandemie

  • Ukázal to průzkum Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra: Chování Čechů během nouzového stavu [6].
  • 66 % jeho účastníků uvedlo, že se jim i během nouzového stavu daří dodržovat zdravý životní styl, jako je dostatek spánku [7], pitný režim, pravidelný pohyb či kvalitní strava.
  • Téměř 70 % Čechů i během karantény sportuje.
  • Nejvíce se věnujeme chůzi (47,5 %) a cyklistice (17,3 %).
  • Na kolo vyráží 22 % mužů, ženy hlavně cvičí na domácích strojích (14,3 %).
  • Jen třetina lidí během nouzového stavu vůbec nesportovala.

Současný stav pandemie koronaviru

K 1.5.2020 je v České republice necelých 8 000 nakažených [8]. Stále není jasné, zda jsme na vrcholu nebo počet nakažených začne více stoupat a přijde tzv. druhá vlna epidemie.

Aktuálně dochází k postupnému uvolňování.

Postupně se otevírají tržiště, autobazary, vysoké školy. Ovšem s řadou omezení.

Od 24. 4. „lze sportovat“

Od 24. dubna je také povoleno „sportování na venkovních sportovištích, v parcích, v přírodě a na jiných veřejně dostupných místech v menší skupině za splnění definovaných podmínek [2].“

Je třeba udržovat od sebe odstup 2 metry a skupina nesmí mít více než 10 lidí. Pokud od sebe udržíte uvedený odstup, nemusíte ani nosit ochrannou roušku.

Sportem ke zdraví, nejen tomu fyzickému

Pandemie koronaviru by vás neměla odradit od pravidelného cvičení a sportování. Pravidelným sportem posilujete imunitu a získáte roky navíc.

Je obecně známý fakt, že při sportování se nám uvolňuje do mozku endorfin neboli hormon štěstí. Současná situace nás všechny nějakým způsobem poznamenala. Ať už máme strach o rodinu, o své živobytí, nebo nás sociální izolace dohání k šílenství, všichni teď s něčím bojujeme.

Je snadné propadnou černým myšlenkám, zahrabat se do peřin a strávit celý den bezmyšlenkovitým civěním na televizi.

Trocha pohybu vás může z toho cyklu vytrhnout a dodat vaší mysli klid a rovnováhu. Nemusíte dělat nic extrémního. I procházka po okolním parku nebo lesíku vás nabudí energií.

Jak sportovat při koronaviru?

Běh a koronavirus

Pohyb v přírodě napomáhá k posílení imunity, což je v současné situaci také velmi důležité. Pokud rádi začínáte svůj den během po parku, tak se toho určitě nevzdávejte.

Dejte na sebe a své okolí pozor a dodržujte opatření. Snažte se udržet si odstup od ostatních a jestli se chcete cítit ještě bezpečněji, vezměte si s sebou roušku. Pokud nejste zkušení běžci, nastudujte si, jak běhat [3]. Zrovna v dnešní době by se vám nevyplatilo vyběhnout bez roušky, přepálit tempo nebo podcenit protahování. Správným protažením předejdete nechtěnému zranění.

Zahradničení berte jako sport

Zřejmě by vás nenapadlo zařadit zahradničení mezi sporty, ale vězte, že na zahradě uděláte spoustu náročných pohybů a cviků. Rytí, nošení vody s konví, sázení. Mít vlastní zahradu je v této době skutečné štěstí. Lidé, kteří žijí v bytech by teď určitě dali cokoliv za to mít možnost posedět si venku a užít si příchod teplejších dnů.

Pokud vlastníte zahrádku, využijte toho a pusťte se do sázení, kopání a jiných úprav. Užijete si trochu pohybu, načerpáte vitamín D [4] a vaše zahrada bude do léta vypadat skvěle.

Plavání v době koronavirové

Jak už bylo řečeno, opatření se postupně uvolňují. Bohužel, kryté i venkovní bazény momentálně ještě otevřené nejsou, ale od června by se situace mohla změnit.

Mnoho lidí, kteří vlastní zahradu, mají i bazén. Napusťte ho, otužujte se a plavte, co to jen půjde. Pokud bazén nemáte (a nebo ano, ale také vás trápí katastrofické sucho), zjistěte, kde máte nejbližší čistý rybník nebo potok. Voda bude ledová, ale co můžete udělat víc pro svůj kardiovaskulární systém?

Plavání je skvělý sport k protažení a posílení svalů. Pravidelným plaváním posilujete ochablé svaly kolem páteře. Plavání má také blahodárný vliv na psychiku a pomáhá odbourávat stres.

Workoutové hřiště

Do doby, než se opět otevřou fitness centra, využijte venkovní workoutové hřiště a dejte si pořádně do těla.

Velkou výhodou je, že nemusíte platit vstupné a můžete si přijít kdykoliv se vám to nejvíce hodí. Na workoutovém hřišti navíc pracujete s vlastní váhou těla, což je těžší, než se na první pohled může zdát.

Jízda na kole během koronaviru

Jezdit na kole je také povoleno, vytáhněte kolo ze sklepa a šlápněte do pedálů. Venku je teď téměř každý den příjemně teplo a cyklostezky i cyklotrasy se začínají hemžit cyklisty. Nemusíte se držet jen vytyčených cest ve městě, ale klidně si vyjeďte i dále do přírody na náročnější dráhu.

Tak už víte, do jakého sportu se pustíte? Nezahálejte, vyběhněte do přírody a nakopněte svůj kardiovaskulární systém.

Důležité zdroje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *