Rubriky
Události Zdraví a výživa

Koronavirus: nakopněte svůj kardiovaskulární systém

Koronavirus. Téma roku 2020. Zrušení sportovních a dalších akcí, omezení, nouzový stav pro Česko. Čínská a italská karanténa. A blížící se celostátní karanténa v České republice.

Koronavirus. Téma roku 2020. Zrušení sportovních a dalších akcí, omezení, nouzový stav pro Česko. Čínská a italská karanténa. A blížící se celostátní karanténa v České republice.

Zřejmě nás čeká několik týdnů, či spíše měsíců mezi čtyřmi stěnami, v kruhu rodinném nebo osamoceně. Pokud máte štěstí a máte zahradu, ideálně na polosamotě, bude pro vás jednodušší si nějakou činnost najít.

Pokud takové štěstí nemáte, nezoufejte. I tak je spousta věcí, které můžete zařadit do svého dne. Většina z nich vám může později pomoci překonávat méně zákeřné virózy a nachlazení.

Nevysedávejte u televize

No a jsme u toho. Co budete doopravdy při celostátní karanténě dělat? Sledovat televizi? Netflix nebo HBO?

Sedavý způsob života a dlouhá doba strávená před televizí nebo monitorem počítače zvyšují riziko srdečního infarktu i mozkové mrtvice. Ani příležitostný pohyb pak nemusí být dostatečnou kompenzací času stráveného na gauči. Aktivní životní styl proto zahrnuje pravidelné sportování. Zlepšíte fyzičku, psychiku a většina běžných nemocí se vám vyhne.

Koronavirus a sport. Zn. domácí

Ano, sportovat doma dokáže jen málokdo. Štěstí ten, co má zahradu nebo domácí posilovnu. Ale nedá se nic dělat. Naše srdce, imunita a svaly pohyb potřebují. A co s tím uděláme, pokud se dočkáme celostátní karantény?

Začněte procházet aplikace ve vašem mobilu a hledejte takovou, která vás donutí vstát z křesla nebo z gauče.

Pokud chytrý telefon nemáte, i tak můžete pohyb zapojit do svého dne. Nebo si opravdu nevzpomenete ani na jedno protažení?

Projděte si YouTube, narazíte na spoustu inspirativních videí.

Starejte se o zahradu

Pokud máte semínka, pár květináčů, balkón, zahrádku, zahradu či les, máte vlastně vyhráno. Zahrada potřebuje vaši přítomnost. Je už polovina března. Můžete zasít papriky, celer, brokolici nebo lilek.

Můžete natrhat kopřivy a udělat si čaj, který vám dodá sílu. A nezapomeňte na kopřivovou jíchu. To je pohybu až až. A když se sousedem dodržíte patřičnou vzdálenost, ideálně čtyři metry, můžete na komunitní, sdílené či zahradě souseda pracovat v počtu 1 – 3 lidí ve vzdálenosti čtyři metry od sebe.

Dejte si studenou sprchu po ránu

Studená či vlažná sprcha po ránu může mít opravdu blahodárné účinky pro tělo i mysl. Jaká jsou pozitiva studené ranní sprchy?

  • Spouští uvolňování noradrenalinu. Ten v těle funguje protizánětlivě a snižuje krátkodobé bolesti zapříčiněné například zraněním.
  • Snižuje bolesti svalů. Po cvičení mohou být vaše tkáně poškozené a zanícené a z toho důvodu vás mohou bolet svaly. Studená voda snižuje teplotu v těchto oblastech a stahuje cévy, což zároveň pomáhá snižovat otok a tlumit tak bolest.
  • Zvyšuje pocit štěstí. Studená voda má totiž vliv na činnost neurotransmiterů, jakým je například dopamin a již zmiňovaný noradrenalin.
  • Posiluje imunitní systém, který zabíjí viry a rovněž bojuje proti faktorům, které by mohly zapříčinit růst nádorů.
  • Podporuje funkci jater. Při studené sprše se v těle zvýší hladina glutationu a superoxidu dismutázy, což jsou aminokyseliny podporující funkci jater. Tyto látky rovněž optimalizují buněčné procesy a působí jako ochrana proti oxidačnímu stresu.
  • Zlepšuje krevní oběh. To je velice přínosné pro celý kardiovaskulární systém a tím i pro celkové zdraví.
  • Snižuje záněty a detoxikuje tělo. Studená sprcha totiž ovlivňuje lymfatické cévy, odkud jsou následně vyplavovány případné toxiny.
  • Zvyšuje hladinu hnědého tuku. Ne každý tuk v těle je na škodu, tak je tomu i v případě hnědého tuku. Ten je zodpovědný za zvyšování funkce metabolismu v těle a spalování energie k výrobě tělesného tepla.
  • Zlepšuje paměť. Ranní sprcha vás nejen skvěle „nakopne“ do nového dne, ale tento pravidelný zvyk může rovněž zlepšovat paměť díky vyšší hladině noradrenalinu a adrenalinu, hormonů, které zvyšují energii, zlepšují náladu, soustředění a mají vliv i na spánkové cykly.
  • Studená sprcha také učí tělo generovat vlastní teplo a umožňuje ovládat autonomní nervový systém.

Z https://styl.instory.cz/1868-osvojte-si-jeden-ranni-ritual-ktery-vas-neskutecne-nakopne-a-jeste-vas-zbavi-viroz.html

Nepřejídejte se

Nadváha a obezita patří k hlavním rizikovým faktorům srdečních a cévních onemocnění. Zmenšete své každodenní porce jídla (stejně moc nebudeme nakupovat) a sledujte už konečně složení potravin, které kupujete. V rámci pitného režimu vyměňte slazené nápoje za čistou vodu nebo bylinkové čaje.

Pokud chcete zhubnout, jste nemocní (a tušíte, že špatná strava je jedna z příčin vaší nemoci), ale nevíte, jak se stravovat a jaké porce jíst, zkuste třeba krabičkové diety Nutric bistro.

Nezlehčujte rizika. Ale nepanikařte

Nezlehčujte rizika koronaviru. Nevysmívejte se. Buďte opatrní, chraňte sebe i své okolí. Zároveň ale nepanikařte. Ani jedno z toho neprospívá vašemu zdraví a může se vám vrátit v nepěkné podobě.

Nekuřte

Kouření, i to pasivní, je pro srdečně-cévní systém zátěží a zvyšuje riziko srdečního infarktu. I když jste milovníky kouření, zkuste to na několik měsíců omezit. No řekněte, koho by bavilo podkuřovat si při celostátní karanténě pod nos? Sobě, svým dětem? Určitě ne.

Jezte zdravé potraviny

Pokud v jídelníčku nemáte pravidelně ovoce a zeleninu, zvyšujete riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Odborníci navíc zjistili, že lidé konzumující ovoce a zeleninu alespoň pětkrát denně, mají až o 20 % nižší riziko vzniku srdečních onemocnění a mozkové mrtvice než ti, kteří jich sní méně než tři porce za den.

Nemlsejte slané

Pozor si dejte i na všechny slané pochutiny. Čím více soli zkonzumujeme, tím vyšší krevní tlak budeme mít. Ten je pro náš kardiovaskulární systém značnou zátěží, proto bychom se měli nadměrnému příjmu soli vyhýbat. Místo mlsání ořechů a tyčinek zvolte neochucené ořechy nebo kousky zeleniny.

Neignorujte varovné signály

Tyhle varovné signály při karanténě nejspíš nepocítíte, protože nejspíš přijde karanténa pro celé Česko.

Přesto…

Pokud se bez zjevného důvodu zadýcháváte při chůzi do schodů a při rychlejší procházce neobvykle lapáte po dechu, navštivte lékaře. Po koronavirové pandemii.

Může se jednat o známky nějakého srdečního onemocnění. Navíc čím dříve zahájíte léčbu, tím lépe ochráníte své srdce před rozvojem dalších závažných problémů.

Nekonzumujte prázdné kalorie

Potraviny a jídla plná cukru a tuku jsou sice zdrojem velkého množství kalorií, ale jen minima důležitých živin. Takzvané prázdné kalorie zvyšují riziko rozvoje cukrovky a obezity. Obě tato onemocnění představují zátěž pro kardiovaskulární systém.

Do svého jídelníčku proto zařaďte základní potraviny, které jsou bohaté na vitaminy, minerály a zdraví prospěšné tuky.

Pozor na alkohol

Nadměrná konzumace alkoholu zvyšuje krevní tlak a do těla se spolu s ním dostává i velké množství kalorií. Výsledkem může být nadváha nebo obezita, které zatěžují celý krevní oběh.

Nepodceňujte chrápání

Chrápání může být známkou závažnějších zdravotních problémů. Objevuje se například při spánkové apnoi, která zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Nejen chrápání, ale i nezvyklá ranní únava a neustálý pocit nevyspalosti jsou důvodem pro konzultaci s lékařem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *